Wybieramy biuro nieruchomości.

Opublikowano: 06-09-2019

Wróć do spisu artykułów


Na co zwrócić uwagę aby nasz wybór był słuszny?

Rynek nieruchomości to jak wiadomo branża o rozmiarze oceanu. Kiedy w naszym życiu przychodzi czas na wynajęcie, lub sprzedaż mieszkania czy domu i podjęliśmy już decyzję, że chcemy skorzystać z usług profesjonalistów, nie pozostaje nam nic innego jak skorzystać z usług biura nieruchomości. Możliwości jest w związku z tym bardzo wiele i z pewnością decyzja o wyborze konkretnej firmy może znacznie wpłynąć na powodzenie naszego przedsięwzięcia. Na co zwrócić uwagę wybierając biuro nieruchomości?

 

 

Doświadczenie i opinie innych klientów.

Po pierwsze wejdź na stronę internetową konkretnej agencji nieruchomości. Zorientuj się od ilu lat istnieje na rynku i jakie posiada opinie. Nie chodzi o to aby eliminować relatywnie młode firmy, ale, co oczywiste, wieloletnia działalność w branży niesie za sobą duże doświadczenie zbudowane na znacznej ilości wszelkiego rodzaju transakcji. Im dłużej dane biuro istnieje tym większa pewność, że świadczy usługi na odpowiednim poziomie. Wracając do opinii innych klientów, jest to również bardzo ważny aspekt i warto je prześledzić. Oprócz ogólnej oceny dowiemy się też czy i jak często dana firma przeprowadza transakcje, czy też jak szybko sprzedaje/wynajmuje nieruchomości. Pozwoli nam to ocenić, czy mamy do czynienia z profesjonalistami, którzy są otwarci na potrzeby klientów i w jaki sposób dopasowują najlepszą strategię sprzedaży do danego rodzaju nieruchomości. Pamiętajmy też, aby sprawdzić czy nasz przyszły partner ma wymagane licencje oraz czy jest zrzeszony w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

 

 

Zakres usług, opłaty i przejrzystość oferty.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wybór naszego pośrednika, nadchodzi czas na uzgodnienie warunków i zakresu współpracy. Warto sprawdzić co agencja oferuje w zakresie swoich usług. W dzisiejszych czasach poza oczywistym skojarzeniem stron transakcji, biura nieruchomości proponują szereg działań które mają przyspieszyć całe przedsięwzięcie. Są to na przykład: profesjonalna sesja fotograficzna na potrzeby ogłoszeń, wirtualny spacer nagrywany za pomocą drona i wiele innych działań, które uatrakcyjnią naszą ofertę w oczach klienta . Ważne też, aby biuro współpracowało ze specjalistami w każdej dziedzinie. Jest to gwarancją przygotowania nieruchomości, która wyróżni się pośród tysięcy innych ogłoszeń w w internecie, przez co pobudzi zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców. Oczywistym elementem jest jasne i przejrzyste ustalenie wynagrodzenia dla pośrednika, jest to zwyczajowy procent od wartości nieruchomości. Należy, rzecz jasna, bardzo uważnie przeczytać umowę, na wypadek gdyby kryły się w niej jakiekolwiek dodatkowe koszty. Możemy podpisać umowę otwartą lub umowę na wyłączność. Ta druga opcja daje większą pewność, że agencja nieruchomości bierze odpowiedzialność za działania, które podejmuje. Inwestuje czas i pieniądze w naszą nieruchomość, żeby osiągnąć jak najwyższą cenę. Przed spotkaniem z pośrednikiem należy przygotować niezbędne dokumenty: dokument potwierdzający nabycie nieruchomości, numer księgi wieczystej ( jeśli jest założona), dokument tożsamości. Będziemy też zapytani o kilka informacji, m.in. dotyczących wysokości czynszu, rocznego podatku od nieruchomości, sąsiedztwa, roku budowy budynku czy materiału, z którego jest wykonany.

 

 

Usługi dodatkowe.

Często, w przypadku sprzedaży nieruchomości, równocześnie poszukujemy następnej, w której będziemy mogli zamieszkać. Może być to osiągnięte zarówno za sprawą zakupu nowego lokum lub znalezienia opcji mieszkania do tymczasowego wynajmu. Warto upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli zlecić naszemu pośrednikowi również to następne zadanie. Agencje nieruchomości często współpracują także z instytucjami finansowymi i mogą nas skontaktować na przykład ze sprawdzonym doradcą kredytowym czy firmą konsultingową. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Nie zapominajmy także, że agencja nieruchomości jest odpowiedzialna za sprawdzanie poprawności całej dokumentacji niezbędnej do sprzedaży bądź najmu nieruchomości, jeszcze zanim oferta trafi na rynek. Powinna również sprawować pieczę nad kwestią prawną całego procesu transakcji (umowa przedwstępna, umowa przyrzeczona, dokumentacja przekazanie lokalu).

 

To tylko kilka najważniejszych wytycznych, które pomogą nam w doborze odpowiedniego i odpowiadającego naszym wymaganiom pośrednika nieruchomości. Kluczowe jednak jest to, aby nie decydować pochopnie i mieć pewność, że powierzamy nasze sprawy w godne polecenia i zaufane ręce specjalistów z dużą wiedzą i doświadczeniem. Na polskim rynku działają dziesiątki tysięcy mniejszych i większych firm w branży nieruchomości, warto wobec tego dokonać najlepszego wyboru.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Facebook