Bezpieczny dom, jak zabezpieczyć go jadąc na urlop?

Opublikowano: 25-06-2019

Wróć do spisu artykułów


Kluczowym elementem ochrony gospodarstwa domowego jest oczywiście dobór optymalnej stolarki. Najlepiej takiej, która posiada certyfikat antywłamaniowy. Informuje on o stopniu zaawansowania zastosowanej technologii, a im jest on wyższy, tym silniejsze zabezpieczenie stanowi. W przypadku większości domów wolnostojących i mieszkań wystarczający powinien okazać się ten w klasie RC2. Jakie okna zabezpieczą nas przed włamaniem, znajdziemy tutaj. Co jednak, jeśli nie myślimy o wymianie okien, a chcemy podczas wyjazdu czuć się spokojniej?

Inteligentne rozwiązania przychodzą z pomocą

Warto rozważyć system zdalnego zarządzania oknami, drzwiami i roletami. Pozwala on na zaprogramowanie mieszkania tak, aby rolety rozsuwały się rano i zasuwały wieczorem, a okna wietrzyły pomieszczenia o konkretnej porze dnia. Co więcej, można go połączyć np. z obsługą światła, dzięki czemu będzie ono zapalało się np. po zmroku na parę godzin, aby odstraszyć potencjalnych włamywaczy, którzy mogą obserwować lokum. Właśnie taką technologię w swej ofercie ma znany z innowacyjności podkrakowski producent okien i drzwi, Grupa Oknoplast.

- Dużym atutem naszego rozwiązania jest możliwość tworzenia zaawansowanych scenariuszy, obejmujących zautomatyzowane wykonywanie szeregu czynności o konkretnych porach. W ten sposób nasz dom sam zadba o wywietrzenie pomieszczeń czy zasunięcie rolet, a my możemy w tym czasie wylegiwać się na plaży. Co istotne, cały system można obsługiwać z poziomu urządzenia mobilnego, np. smartfona, a skoordynowanie go z alarmem sprawia, że otrzymamy automatyczne powiadomienie, gdy ktoś będzie próbował włamać się do środka. Umożliwi to szybką i sprawną reakcję w celu weryfikacji sytuacji, szczególnie jeśli na terenie wokół domu zamontujemy również kamerę - tłumaczy Mike Żyrek, dyrektor działu badań i rozwoju w Grupie Oknoplast.

A poza tym…

Pomimo intensywnego rozwoju technologii, nie warto ignorować także znanych od lat, znakomicie funkcjonujących rozwiązań. Jednym z nich jest np., poproszenie sąsiada, aby miał oko na nasze lokum. Dobry efekt daje również zamontowanie świateł działających w oparciu o czujnik ruchu, które zapalą się, gdy złodziej znajdzie się w pobliżu domu, jednocześnie dając mu sygnał, że być może został właśnie dostrzeżony przez domowników. A jeśli już dojdzie do próby wtargnięcia do środka, np. poprzez naruszenie szyby, warto przygotować się odpowiednio i wybrać okna z przeszkleniem wyposażonym w warstwę folii, która zabezpieczy taflę przed zbiciem, a zarazem – wyrządzeniem dodatkowych szkód w pomieszczaniach.

*źródło:housemarketTa strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Facebook